“3 Gen” Kitabının Yazarı Ali Gözüaçık ile Röportaj

OKUR MODASI tarafından tarihinde yayınlandı

Diga Yayınevin’den çıkan polisiye roman 3 Gen’in yazarı Ali Gözüaçık ile röportaj yaptık.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Kahramanmaraş Elbistan doğumluyum 28 yaşındayım ilköğretim hayatımı mahallemin okulu olan Tepebaşı İlköğretim Okulunda okudum lisede ise bende çok ayrı yeri olan Mükrimin Halil Lisesinde okudum ve buradan üniversite hayatına geçiş yaptım hep hayalim olan spor spikerliği için (basın ve yayın) İskenderun Meslek Yüksek Okulunu tercih ettim ve burada üniversite hayatıma geçiş yaptım. İlk başlarda zorluklar çeksem de sonraları alıştım ilk yıl stajımı Turkuvaz Medya da spor servisinde internet editörü olarak yaptım ikinci yıl ise memleketimin kanalı  Aksu TV de haber muhabiri olarak yaptım ve öğrenimime son verip hiç de alakalı olmayan bir sektörde iş hayatına atıldım. Özel bir şirkette satış danışmanı olarak çalışıyorum şuanda. Evliyim ve bir oğlum var hobilerim ise kitap okumak, şiir yazmak özellikle tarihi filmler seyretmek, futbol oynamak ve en önemlisi aileme vakit ayırmak bu benim için en büyük hobidir.

Yazmaya ne zaman başladınız?

Yazmaya tam anlamıyla ortaokul yıllarımda çok sevdiğim bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine başladım ama hiç bir zaman ilkokul öğretmenim olan Halil Şimşek’in bende olan emeklerini göz ardı edemem. Bana okumayı ve yazmayı sevdiren adamdır diyebilirim.

Sizi yazmaya yönelten neydi? Kısaca niçin yazıyorsunuz?

Birilerine akıl vermek benim haddim değil tabi ama okumak yazmak benim hayat felsefem o kadar boş şeylerle uğraşan insanlar gördüm ki çevremde bu beni yazmaya itti ve kendi yazı dünyamı kurdum o boş şeylerde uğraşan insanlar sayesinde. Kendimce ürettim, yazdım, yazdım ve yazdım…

 

Bir eser ortaya koymak, üretmek oldukça zor bir süreçtir. Siz romanınızı yazarken karşılaştığınız zorluklar oldu mu? Varsa bunlar neler?

İnanın çok fazla zorlandım desem yalan söylemiş olurum ama illaki zorluklar oldu. En büyük sıkıntı ise konsantre eksikliği oluyordu. Bazen yazdığım şeyleri 3-4 hatta 5 kere bile silip tekrar yazdığım oluyordu.

Kitabınız bir polisiye roman. Bu eser dışında farklı türde çalışmalarınız var mı?

Evet elbette var. Ben değişik eserler ortaya koymayı kendime ilke edindim. Tabi her yazarın bir favorisi vardır. Benimki ise ilk kitabım olan 3 Gen’de işlediğim polisiyedir.

Sevdiğiniz ve eserlerinden etkilendiğiniz bir yazar var mı?

Elbette sevdiğim eserler etkilendiğim yazarlar var. Öncelikle ben bir S. Holmes hayranıyım. Pek tabii Sir Conan Doyle  ayrıca Mario Mazzanti özellikle “Şah Mat” isimli romanı ile tabiri caizse şaha kalkmış.

Halide Edip gibi Necip Mahfuz gibi birçok ünlü yazar, eserlerinde, yakın çevresindeki insanları ve bazen de kendi özelliklerini, yaşanmışlıklarını eserdeki karakterlerde işlemektedir. Siz de böyle bir uygulamaya başvurdunuz mu?

Elbette kitaptaki karakterleri yakın çevremden seçtim. O isimleri kendime yakın buldum ve işlediğim karakterlerle benzer özellikler gösteriyorlardı. Bu,  kitabı tabi bana göre daha samimi ve özgün bir hale getirdi.

Kitabınızdaki en gözde karakteriniz hangisi ve neden?

Kitapta çok karakter var. Mehmet Yusuf Hasan, Avukat Ali… Ancak şu ve bu diye ayırdığım bir karakter yok. Çünkü kitap öyle bir hal alıyor ki her karakterin kendine özgü bir şekli var ama illaki birini seçmem gerekirse Avukatı seçerim. Aklını ve zekasını kullanarak hiç bir kaba kuvvet ve silaha başvurmadan kocaman bir örgüt ile mücedele etmekte.

Eserdeki karakterler gizli bir örgüte karşı mücadele vermekteler. Örgütün yapısını ve uygulamalarını Hasan Sabbah’ın Haşhaşileri’ne benzetmek mümkün müdür? Hikayedeki örgütün yapı şemasını çıkarırken nelere dikkat ettiniz?

Zaten Haşhaşiler’den sonra çıkan birçok örgüt kendilerine model olarak onları seçmişlerdir. Evet samimi olmak gerekirse benzerlik var neye dikkat ettiniz derseniz ismi ile yaptıkları suikast ve cinayetlerle birlikte özgün olmasına dikkat ettim.

Kitabınızın devamı niteliğinde yeni bir eser yazmayı düşünüyor musunuz? Veya yeni bir kitap üzerinde çalışıyor musunuz?

Kitabın devamı geleceğini sanmıyorum çünkü hikayeyi sonlandırdım. Ama kesin ve net konuşmamak gerek. Şunun garantisini verebilirim,  yeni bir roman üzerinde çalışıyorum fakat şuan önceliğim ilk kitabım olan “Üçgen”. İlginize teşekkür ederim.

Kitabı incelemek isteyen Okur Modası takipçileri için:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/3-gen/471637.html


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.