Nobel Barış Ödülü Murad ve Mukwege’nin oldu

OKUR MODASI tarafından tarihinde yayınlandı

2018 Nobel Barış Ödülü’ne, savaşlarda “tecavüzün bir silah olarak kullanılmasını engellemek” amacıyla çalışmalar yürüten Iraklı Ezidi insan hakları savunucusu Nadia Murad’ın yanı sıra Kongolu jinekolog Denis Mukwege layık görüldü.

Nadia Murad

 

Terör örgütü DEAŞ tarafından 2014’de 21 yaşındayken kaçırılan ve 6 erkek kardeşi öldürülen Ezidi aktivist Nadia Murad, daha sonra örgütten kaçmayı başararak Almanya’ya gitmişti.

Eylül 2016’da BM İyi Niyet Elçisi ilan edilen Murad, 2017’de Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen Vaclav Havel Ödülü’ne layık görülmüştü.

Kaçtığından beri insan ticaretini durdurmak için mücadele veren Murad, BM’deki görevi sırasında ise özellikle insan ticareti mağduru mülteci kadın ve genç kızlar konusunda farkındalık oluşturmaya yönelik faaliyetlerde bulunuyor.

Bu yıl ödül için 216’sı kişi, 115’i kurum olmak üzere toplam 331 aday bulunuyordu.

Komite geçen yıl, Nobel Barış Ödülü’nün nükleer silah kullanımının yıkıcı sonuçlarına dikkati çektiği ve bu silahların anlaşma temelinde yasaklanması amacıyla harcadığı çığır açan çabalar nedeniyle Nükleer Silahların İmha Edilmesi Kampanyası’na (ICAN) verildiğini açıklamıştı.

Denis Mukwege

 

Hayatının çoğunu Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki cinsel şiddet  mağdurlarına yardım etmeye adayan jinekolog Denis Mukwege, yıllardır tecavüz  mağdurlarının tedavisi için uğraşıyor.

Mukwege ve ekibinin, cinsel saldırılara maruz kalmış binlerce kişiyi  tedavi ettiği biliniyor.

1955 doğumlu aktivist ve insan hakları savunucusu Kongolu jinekolog,  savaş ortamında tecavüze uğrayan kadınları Bukavu’da kurduğu Panzi isimli  hastanede etkili bir şekilde tedavi etmesiyle yakından tanınıyor.

Kongolu doktor, aralarında BM insan hakları ödülünün de bulunduğu çok  sayıda uluslararası ödüle sahip.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.